Drieková chrbtica

 

V poslednej dobe mi na masáže chodí čoraz viac ľudí, ktorí sa sťažujú na bolesti v krížovej oblasti. Bolesti a problémy v tejto časti spôsobujú rôzne faktory. Je to hlavne dlhodobé sedenie (sedenie v práci, práca spojená s dlhým šoférovaním), prievan a prechladnutie spôsobené napríklad klimatizáciou či chladné prostredie môžu spôsobiť aj dlhodobejšie nepríjemné bolesti (vtedy je vhodné udržiavať kríže v teple alebo používať bedrový pás, masáže na prehriatie svalov), šport (napríklad lyžovanie). Ďalším faktorom je aj ochorenie chrbtice. Taká vyskočená platnička nie je vôbec nič príjemné a spôsobuje prudkú, bodavú bolesť, ktorá vystreľuje do dolných končatín, nohy Vám môžu dokonca tŕpnuť alebo môžete cítiť mravenčenie. Bolesť sa prejavuje najmä ráno, ak vstávate z postele, ak sa chcete zohnúť do predklonu, alebo ak si chcete sadnúť a potom vstať a naopak, pri sadaní a vystupovaní z auta. Ak chceme vyzerať dobre, byť zdraví a vo forme siahneme po cvičení. Cvičenie je pre našu chrbticu prospešné čo už vieme. Ak však siahnete po cvičení až 5 - 7 dní v týždni s ťažkými váhami, činkami alebo opakujete cviky vo veľkom počte nerobíte práve najlepšie. Zo začiatku sa Vám bude zdať, že robíte pre telo maximum, čo je síce pravda, ale len na krátku dobu. Po nejakom čase, ak takto cvičíte pravidelne, sa to prejaví hlavne v spomínanej krížovej oblasti. Svaly budú stuhnuté, stavce a platničky preťažené, čo môže spôsobiť, že aj na dlhší čas si vôbec nezacvičíte (aj na 1 - 2 mesiace). Takže pokiaľ cvičiť tak s mierou, bude to mať oveľa lepší efekt a samozrejme regenerácia - na tú netreba zabúdať. Predsa Vaše telo si po dobrom výkone vo fitku, potrebuje aj dostatočne oddýchnuť. Ak Vás začnú bolieť kríže, netreba sa hneď obávať, že ide o platničky. Kľudne to môžu byť "iba" stuhnuté svaly čo je by som povedala ten najlepší prípad, pretože po dobrej masáži tieto bolesti hneď ustúpia a je všetko v poriadku. Ak masáž nepomáha, tak to znamená, že je tam väčší problém, ktorý bohužiaľ už moje ruky nevyriešia.

 

Moja rada znie takto : šetriť sa, sedenie striedať s prechádzkou, primerane cvičiť a regenerovať.

 


Seknutie v krížoch


SEKNUTIE V KRÍŽOCH spôsobujú tieto hlavné faktory. Je to pôsobenie chladu - aj klimatizácie (môžu vzniknúť dlhodobé problémy a bolesti ako som spomínala, kríže veľmi rýchlo dokážu prechladnúť), nosenie ťažkých bremien ale aj prudký pohyb.

Seknutie v krížoch väčšinou prichádza bez príznakov. Často si poviete a hlavne mne "veď nič také som nerobil/a". Môže to byť aj dôsledok toho, že kríže ste dlho vystavovali neprimeranej záťaži alebo ste podcenili počasie.Tento nepríjemný zdravotný problém sprevádza prudká bolesť a sťažený alebo žiadny pohyb. Dokonca aj malé pohyby dokážu vyvolať silné bolesti.


PRVÁ POMOC

Treba zostať v kľude a ak máte po ruke masérku (napríklad mňa) tak je to najlepšie čo v tej chvíli môžete urobiť. Masáž je síce trochu bolestivá, ale hneď po nej prichádza okamžitá úľava. Ďalej je to samozrejme suché teplo, alebo prípadne liek proti bolesti. Seknutie zvyčajne netrvá dlho, ale je to natoľko nepríjemné, že si to veľmi dobre zapamätá každý. Ako je už známe, najdôležitejšia je prevencia v podobe pohybovej aktivity či masáže.